Facebook to znana i powszechnie wykorzystywana platforma. Często używa się jej w celach prywatnych, utrzymując kontakt ze znajomymi. Kiedy indziej służy ona do celów biznesowych czy komercyjnych. Niezależnie od przeznaczenia, ban na Facebooku może być sporą przeszkodą, dlatego warto dowiedzieć się, czym jest i jak sobie z nim radzić.

Czym jest ban na Facebooku?

Ban może przydarzyć się każdemu. Polega on na tymczasowej lub stałej blokadzie konta, która uniemożliwia pełne korzystanie z platformy. Co ważne, nasze konto nie zawsze zostaje zbanowane całkowicie, a często zablokowane będą tylko poszczególne funkcje.

Ban na Facebooku wynika głównie z opublikowania treści naruszającej regulamin. Może mieć charakter czasowy lub też oznaczać całkowitą likwidację profilu. O tym, czy nasze konto zostało zablokowane, przekonamy się przy próbie zalogowania. Wówczas Facebook poinformuje nas, z jakiego powodu zostaliśmy wylogowani i dlaczego nie możemy zalogować się ponownie.

Komu może zostać zablokowane konto na Facebooku?

Ban na Facebooku może wynikać z wielu powodów. Najczęściej jest rezultatem:

  • publikowania treści niezgodnych z regulaminem,
  • podszywania się lub używania fałszywych danych,
  • spamowania,
  • niewłaściwego zachowania, tj. nękanie.

Zablokowane konto na Facebooku – jak sobie z tym poradzić?

W przypadku bana należy już na wstępie zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście nasze konto mogło naruszyć zasady i normy platformy. Jeśli uważamy, że blokada jest niesprawiedliwa i wynika z błędu algorytmu, możemy odwołać się od tej decyzji. W tym celu został stworzony dedykowany formularz, który należy wypełnić w ciągu 30 dni od momentu zbanowania.

Ban na Facebooku – jak się przed tym uchronić?

Choć blokada konta często zaskakuje użytkowników, istnieje kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, by się przed nią uchronić. Przede wszystkim dobrze jest przyjrzeć się zasadom zawartym w regulaminie Facebooka i przestrzegać ich. Ponadto powinno się:

  • darzyć innych użytkowników szacunkiem,
  • unikać spamowania,
  • wystrzegać się publikacji treści niewłaściwych,
  • nie używać fałszywych danych na platformie.

Co oznacza shadowban na Facebooku?

Shadowban na Facebooku nie jest tym samym, co ban. Oznacza on nie całkowitą blokadę, a ograniczenie widoczności naszego konta czy też poszczególnych treści z nim związanych. Co ciekawe, o objęciu shadowbanem przez algorytm użytkownik może nawet nie wiedzieć.

Shadowban powoduje ograniczenie dla całego profilu, pojedynczych postów lub komentarzy. Niewątpliwie oznacza on, że nie będziemy w stanie dotrzeć do szerokiego grona publiczności, co może być przykrym doświadczeniem zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i biznesowych.

Przeczytaj również: Oszustwo w sklepie internetowym – jak się przed tym uchronić?

Z czego wynika shadowban na Facebooku i jak go rozpoznać?

Shadowban najczęściej powodowany jest nieprzestrzeganiem zasad i norm objętych regulaminem. W zależności więc od tego, jak poważnie je naruszyliśmy, może on trwać zaledwie kilka dni lub dłuższy okres.

Ten rodzaj bana na Facebooku wykryjemy, przeglądając statystykę naszego konta. Jeśli cechuje się ono nagłym spadkiem widoczności lub brakiem reakcji ze strony użytkowników, niemal pewne jest, że algorytm zdecydował się na zastosowanie wobec nas ograniczeń. Ponadto charakterystyczne jest też niedziałanie wcześniej wykorzystywanych przez nas w profilu popularnych hasztagów.

Jak unikać shadowbana?

Unikanie shadowbana na Facebooku niewiele różni się od totalnej blokady. W pierwszej kolejności nie powinniśmy naruszać regulaminu, a także wystrzegać się spamowania czy publikowania niewłaściwych treści.

Prócz tego warto wykluczyć użycie tzw. botów czy skryptów, które algorytm traktuje nieprzychylnie i uznaje za automatyzację konta.

Choć Facebook to platforma na pierwszy rzut oka niewymagająca od nas niemal żadnej szczególnej aktywności, warto pamiętać, że jego bezpieczeństwo opiera się na regulaminowych zasadach. By więc uniknąć przykrej niespodzianki w postaci zablokowanego konta na Facebooku, należy przede wszystkim zapoznać się z nimi i wiedzieć, jak zareagować w przypadku bana lub shadowbana na platformie.

Autor tekstu: Sara Zajt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *