Instagram to jedna z najpopularniejszych aplikacji na świecie. Co miesiąc korzysta z niego miliard osób, a aż 500 milionów używa go codziennie. Posiadając konto w aplikacji, musimy jednak przestrzegać jej regulaminu – niestosowanie się do niektórych zasad skutkuje bowiem tak zwanym shadowbanem. Z pewnością spotkałeś się kiedyś z tym określeniem, ale czy wiesz, co tak naprawdę znaczy?

Czym jest ban na Instagramie i jak go uniknąć? Dowiedz się!

CO TO JEST SHADOWBAN?

Shadowban jest formą upomnienia lub kary nałożonej na właściciela instagramowego konta. Shadowban na Instagramie zazwyczaj wykorzystywany jest w sytuacjach, w których użytkownik łamie regulamin serwisu. Nawet jeśli zasady złamane zostaną nieświadomie, aplikacja traktuje każde nieprzepisowe zachowanie jako działanie, które zasługuje na karę właśnie w formie bana. Co jednak istotne, shadowban znacznie różni się od tradycyjnego internetowego bana i skonstruowany jest w taki sposób, by osoba, na którą został nałożony, nie zdawała sobie z tego sprawy.

Przeczytaj również: Jak stworzyć najlepszą Instagram Reels?

NA CZYM POLEGA BAN NA INSTAGRAMIE?

Shadowban, mimo że nie jest ogłaszany oficjalnie, znacząco daje się we znaki użytkownikom Instagrama. Podczas trwania bana osobie, która go otrzymała, blokowane zostają niektóre funkcje aplikacji, a możliwości jej konta są ograniczone. Nie może więc publikować treści, zostawiać reakcji i komentarzy pod postami tworzonymi przez inne konta ani komunikować się poprzez wiadomości prywatne. Shadowban wpływa również na zasięgi – treści publikowane przez użytkownika z banem rzadziej wyświetlane będą bowiem na stronie głównej czy
w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie – mniej osób zobaczy posty czy instastories lub reelsy. Shadowban powoduje więc, że profil nie będzie cieszył się takim zainteresowaniem jak dotychczas.

ZA CO MOŻNA DOSTAĆ SHADOWBANA?

Jak wiadomo, shadowbana otrzymuje się za złamanie regulaminu społeczności Instagrama. Ale co to właściwie znaczy?

Jakich reguł należy się trzymać podczas korzystania z aplikacji?

  • Podczas używania Instagrama niedozwolone jest publikowanie treści nieodpowiednich, zawierających między innymi przemoc, pornografię czy szeroko rozumianą mowę nienawiści.
  • Shadowbanem możemy też zostać ukarani wtedy, gdy zakładamy w serwisie fałszywe konta, szerzymy spam, kupujemy obserwację lub polubienia czy nie przestrzegamy praw autorskich.
  • Częstym powodem bana na Instagramie jest też korzystanie z narzędzi automatyzacji, czyli botów, które łamią zasady regulaminu. Nie dość, że boty z łatwością przekraczają wyznaczoną liczbę polubień i komentarzy, to oprócz tego generują ogromne ilości spamu.
  • Shadowbanem możemy też zostać ukarani, kiedy konto zostanie zgłoszone przez innego użytkownika platformy. Gdy nasze posty zostają oznaczone jako nieodpowiednie przez dużą liczbę osób, Instagram zazwyczaj automatycznie nakłada blokadę, nierzadko też trwale usuwa konto.

Najlepszą radą na to, by uniknąć bana na Instagramie, jest więc rozważne udostępnianie treści na swoim profilu, pamiętając, że jesteśmy odpowiedzialni za wszystko, co publikujemy w Internecie.

JAK POZBYĆ SIĘ SHADOWBANA?

Ale co zrobić, jeśli już zostaliśmy ukarani shadowbanem? Algorytm Instagrama nie jest bowiem bezbłędny i czasem ban może zostać nałożony na kogoś, kto pogwałcił regulamin nieświadomie lub został zgłoszony niesłusznie.

W takiej sytuacji najlepiej zacząć od wylogowania lub odinstalowania aplikacji, by chwilę później ponownie do niej wrócić. Jeżeli to rozwiązanie okaże się jednak nieskutecznie, warto sprawdzić do kiedy nałożony na nasze konto ban jest zaplanowany. Gdy kara jest czasowa, będziemy mogli zobaczyć dokładną datę
i czekać, aż profil zostanie odblokowany lub odwołać się od decyzji.

JAK SIĘ ODWOŁAĆ?

Odwołanie do Instagrama składamy w aplikacji, wchodząc w skrzynkę odbiorczą panelu pomocy. Platforma wysyła wówczas potwierdzenie przyjęcia zażalenia
i zajmuje się jego rozpatrzeniem. Jeśli Instagram uzna, że doszło do pomyłki, bez problemu odblokuje nasz profil i przywróci wszystkie dotychczas publikowane treści.

Shadowban może być więc nieco uciążliwy, ale z pewnością nie jest nieodwracalny.

Autor tekstu: Katarzyna Kujawa

Jest początkującą copywriterką i absolwentką studiów Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie. Głównymi obszarami jej zainteresowań są kino, teatr oraz szeroko pojęta sztuka. Jej recenzje pojawiły się w Dzienniku Teatralnym, a przez kilka lat publikowała też teksty o walorach edukacyjnych filmów. Jako copywriterka stawia na dokładność i rzetelność, jest też wyczulona na punkcie poprawności językowej. Każdą wolną chwilę stara się poświęcać swoim zwierzętom – kotce Dori i psu Zefirowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *