Marketing mix to filozofia, którą powinien kierować się każdy przedsiębiorca. Wyróżnia on cztery najważniejsze elementy, które są kluczowe w prowadzeniu dochodowego biznesu. Marketing mix, inaczej nazywany kompozycją marketingową to coś, co powinieneś poznać, jeśli chcesz zarabiać pieniądze, a poniższy artykuł pomoże Ci zrozumieć, na czym polegają podstawowe filary działania rynku.

Marketing mix – cztery razy P

Zanim stworzysz ofertę, powinieneś odpowiedzieć sobie na cztery podstawowe pytania, które powinny być poparte odpowiednią analizą rynku i twardymi danymi. Te cztery pytania to:

Jaki produkt (product) oferujesz?

Jakie rozwiązuje problemy, jak ma wyglądać, czy ma być ozdobą, czy funkcjonalnym przedmiotem użytku codziennego. Należy to wiedzieć, a najważniejszym pytaniem na tym etapie jest – czy ktoś potrzebuje Twojego produktu?

Jaka cena (price) będzie satysfakcjonująca dla ciebie i klienta?

Jest to złoty środek między tym, ile chciałbyś zarobić na sprzedaży produktu, a ile faktycznie rynek jest w stanie za niego zapłacić. Cenę można bardzo mocno regulować w zależności od marketingu, jaki zastosujesz.

Gdzie (place) będziesz go sprzedawał?

Jakie będą twoje kanały dystrybucji? Czy produkt lub usługa, którą oferujesz, będzie lokalna, czy chcesz z nią wyjść na rynek międzynarodowy? Potrzebujesz sklepu stacjonarnego czy wystarczy sklep internetowy? To pytania, na które powinieneś znaleźć odpowiedź.

Jak będziesz reklamować (promotion) produkt?

Zastanów się jakie formy reklamy będą najskuteczniejsze. Sprawdź, jak reklamuje się konkurencja i zobacz ile będzie kosztowało zdobycie tylu klientów, którzy dadzą ci zysk, którego oczekujesz.

Te cztery ważne pytania są kluczem przy planowaniu każdej działalności zarobkowej. Od wielu lat firmy opierają się na czterech filarach nazwanych marketing mix.

Alternatywa dla 4P w marketing mix

Wraz z rozwojem rynku zmieniają się trendy. Przede wszystkim przesyt rynku w produkty i rozwój produkcji sprawia, że sprzedaż jest coraz ważniejszym elementem w firmie. Odpowiedzią na oczekiwania rynku jest nowa filozofia skupiona na kliencie, nie na produkcie jak dotychczas – stąd powstał nowy marketing 4C.

  • cost (koszt) – koszt, jaki musi ponieść klient na rzecz zdobycia produkty (prócz ceny, jest to również czas i inne wyrzeczenia z nim związane);
  • communication (komunikacja) – jakie wartości niesie firma i w jaki sposób komunikuje je światu;
  • convenience (wygoda) – im prostsze będzie zdobycie produkty, tym większa sprzedaż;
  • consument (klient) – do kogo trafiasz z produktem i czy ta grupa docelowa potrzebuje tego rozwiązania?

Marketing mix – podsumowanie

Podsumowując, od 80 lat cztery filary marketing mixu nie tracą na swojej uniwersalności i skuteczności. Wraz z rozwojem rynku warto iść za trendami i oprócz 4P, czyli myślenia nastawionego na produkt, jego cenę i dystrybucję, warto wziąć pod uwagę czynnik ludzki. Sprzedaż zorientowana na potrzeby klienta i marketing zgodny z jego filozofią życia to zatem klucz do sukcesu i coraz ważniejszy czynnik w sprzedaży.