Stworzenie treści, która zostanie zauważona i zapadnie w pamięć, to marzenie niejednego copywritera czy pisarza. Kontakt bezpośredni z klientem sprawia, że mamy przewagę w postaci przekazu werbalnego. Nasze gesty, uśmiech i autentyczna prezentacja informacji, pozwalają zaskarbić sobie przychylność drugiego człowieka. Czym charakteryzują się zatem teksty łatwe do zapamiętania? Dowiedz się, czytając ten artykuł!
Teksty łatwe do zapamiętania – potrafisz obudzić ciekawość czytelnika?
Tytuł, wstęp czy ciekawa grafika pozwalają na złapanie przebiegającego po ekranie wzroku użytkownika. Pierwsze zdania, na które trafi czytelnik, powinny wywołać zaciekawienie, może nawet zdziwienie. Przy tworzeniu tytułu odrzućmy jakiekolwiek skojarzenia logiczne, tak możemy wywołać zaciekawienie czytelnika treścią. Odwołanie do zmysłów, emocji w tekście sprawia, że jest łatwy do zapamiętania. Kto z nas nie omawiał choćby w żartobliwym tonie wśród przyjaciół tekstów typu: Czy ty też popełniasz ten błąd przy gotowaniu makaronu? Nawet znawcy i smakosze kuchni włoskiej potrafili zatrzymać się na chwilę z pytaniem w głowie: Czego nie wiem? Tak wykorzystujemy lukę informacyjną.
Twój sprzymierzeniec – luka informacyjna
Nie tylko emocje, ale poczucie niedoinformowania czytelnika sprawia, że nasz tekst jest łatwy do zapamiętania. Powyższe odniesienie jest idealnym przykładem, że większość osób, które uwielbiają makaron, nie zdawały sobie sprawy, że o czymś mogą nie wiedzieć. Do chwili pojawienia się tytułu, nawet nikogo takie zagadnienie nie obchodziło.
Teksty łatwe do zapamiętania – sedno zagadnienia
Przed przystąpieniem do pisania tekstu, z pewnością nie możemy pominąć etapu researchu. Przede wszystkim przygotowanie się do napisania zadanego tematu, to sedno podjętego w tym artykule zagadnienia. Przygotowanie informacji, uporządkowanie ich i opracowanie planu działania, to zatem podstawa przy tworzeniu tekstów, które będą łatwe do zapamiętania.
Wszystkie powyższe aspekty zostały jednak poruszone w publikacji Przyczepne historie wydawnictwa MT Biznes. Szczerze polecam więc zapoznać się ze wskazówkami poruszanymi w niniejszej książce. Znajdziecie odpowiedź na pytanie zadane już w podtytule: Dlaczego niektóre treści przykuwają uwagę, a inne zostają zapomniane.
Bajka na dzień dobry
Podsumowując, można zauważyć, że tekst, który jest opowieścią, niczym bajka zostaje w pamięci odbiorcy na dłużej. Spróbuj z firmy czy produktu zrobić bohatera takiej historii. Nacechowanie emocjami dodatkowo wzbudzi zainteresowanie oraz zaciekawienie. A może Twój bohater posiada walory, które odróżniają go od innych? Opisz więc to w pozytywnym świetle.
Przyjemnej lektury oraz nabywania doświadczenia w pracy z tekstem!