Zastanawiasz się, na czym polega syndrom FOMO? Chcesz dowiedzieć się, jakie są skutki FOMO? W naszym artykule dowiesz się, co oznacza skrót FOMO oraz jak sobie z nim radzić? Przekonaj się sam.
Na czym polega syndrom FOMO?
FOMO jest to skrót od anglojęzycznej nazwy fear of missing out. Syndrom FOMO polega na odczuwaniu obsesyjnego lęku przed pozbawieniem dostępu do internetu oraz mediów społecznościowych. Ludzie dotknięci syndromem FOMO odczuwają strach w sytuacjach, gdy nie posiadają dostępu do wiadomości z internetu.
Przede wszystkim syndrom FOMO związany jest z przegapieniem interesujących informacji lub wydarzeń z internetu.
Jakie osoby najczęściej dotyka fear of missing out?
Według przeprowadzonych badań strach i lęk przed odłączeniem w głównej mierze dotyczy młodych dorosłych. Jednak bardziej narażeni na syndrom FOMO są mężczyźni niż kobiety. Również narażone są osoby, których niestety potrzeby przynależności nie zostały spełnione.
Przeczytaj również: Czym są kompetencje zawodowe i jak je rozwijać?
Jak zidentyfikować syndrom FOMO?
Niestety fear of missing out staje się bardziej powszechne. Nie tylko u dorosłych, ale również u młodzieży. Na szczęście da się rozpoznać jego objawy.
Najczęstsze objawy, dzięki którym możemy rozpoznać syndrom FOMO, to:
- Bardzo częste korzystanie z telefonu oraz problem z jego odłożeniem.
- Impulsywne przeglądanie mediów społecznościowych w sytuacji np. gdy rozmawiamy z drugą osobą albo jesteśmy w pracy.
- Odczuwanie silnej potrzeby częstego sprawdzania wydarzeń w sieci.
- Systematyczne nagrywanie oraz robienia zdjęć tego, co się dzieje dookoła nas.
Skutki syndromu FOMO
Fear of missing out może doprowadzić do wielu krytycznych skutków np. do:
- Częstego uczucia zmęczenia w wyniku spędzania sporej ilości czasu w internecie.
- Wzrostu poziomu lęku i stresu.
- Częstych zmian nastroju, które są wynikiem reakcji odbiorców na publikowane wpisy.
- Niskiego poczucia własnej wartości, które jest w dużej mierze uzależnione od opinii innych.
- Problemów z koncentracją
- Zaniedbywania swoich obowiązków w pracy oraz w domu.
Przyczyny syndromu FOMO
Do powstania syndromu FOMO przyczynił się rozkwit mediów oraz powiązanie z tym zachowania. Aktualnie nie musimy rozsyłać listów ani telegramów, ponieważ większość ludzi robi to za pomocą e-maila. Dzięki temu przybywa do nas wiele informacji w bardzo krótkim czasie. Jednak wysyłając e-maila, trzeba mieć na uwadze to, że informacje w bardzo szybkim tempie się przedawniają. Wiąże się to ze strachem i lękiem z powodu tego, że nie jesteśmy ze wszystkim na bieżąco.
Jak poradzić sobie z FOMO?
Kluczową rzeczą jest uświadomienie sobie problemu. Warto jednak skupić się na dokładnym zrozumieniu, czego nam brakuje oraz co chcemy sobie zrekompensować życiem w mediach. Osoby dotknięte syndromem FOMO powinny bardzo często wychodzić z domu oraz zacząć skupiać się na swoich bliskich.
Powinny również ograniczyć czas spędzania na smartfonie lub w sieci. W ten sposób znajdą więcej czasu na spotkania z rodziną lub z przyjaciółmi.
Jak wyleczyć się z syndromu FOMO?
Najlepszym sposobem na pozbycie się FOMO jest zmniejszenie ilości czasu, który spędzamy w internecie oraz zaplanowanie sobie dokładnych godzin korzystania z telefonu lub laptopa. Warto również zacząć zwracać uwagę na inne aktywności, które będą sprawiały satysfakcję i przyjemność np. sport. Dzięki temu będziesz mógł oderwać się na chwilę od ekranu smartfona.
Dobrym pomysłem jest niekorzystanie przez pewien czas z telefonu komórkowego. Dzięki temu będziesz mógł skoncentrować się na relacjach z innymi ludźmi.
Syndrom FOMO – podsumowanie
Syndrom fear of missing out dotyka osób, których potrzeba przynależności nie została w pewien sposób zaspokojona. Dlatego kluczową rzeczą jest uświadomienie sobie problemu i zwrócenie się o pomoc do specjalisty.
Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi dowiedziałeś się, na czym polega syndrom FOMO.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat polecamy przeczytać książkę pt. „A może nie ma się czego bać? Jak zamienić lęk w ciekawość” autorstwa Dagny Kurdwanowskiej.
Autor tekstu: Julia Urbaniak