Większość z nas doświadcza odwlekania kolejnych obowiązków. Jednak prokrastynacja to nie tyle trudne słowo o bardzo prostej definicji, ile złożony problem. Z artykułu poznacie jego przyczyny, a także sposoby na to, jak mu zaradzić.

Prokrastynacja przyczyny i konsekwencje

Termin zawarty w tytule pochodzi od łacińskiego procrastinatio – odkładać na później. Już w tłumaczeniu zawiera się prosta definicja tego słowa. Jednak konsekwencje samego procesu mogą prowadzić do komplikacji.

Przy ilości bodźców, jakiej doświadczamy na co dzień, łatwo o rozproszenie. Wystarczy, że każdy z Waszych trzech najlepszych przyjaciół korzysta z innego komunikatora. W praktyce może to oznaczać, że w ciągu dnia dostajecie kilka powiadomień z trzech różnych aplikacji. Dodajmy do tego nieprzeczytane maile i informacje z serwisów informacyjnych.

Takie połączenie może być wyzwaniem dla Waszych procesów poznawczych. Pozornie nieistotne mikro aktywności, takie jak zaglądanie do telefonu lub w ekran komputera, sprawiają, że w harmonogramie zaczyna brakować miejsca na umówienie wizyty u dentysty czy obowiązki zawodowe, które jeszcze kilka godzin temu były oflagowane.

Pozornie najlepszym rozwiązaniem podobnych trudności wydaje się przełożenie zadań na kolejny dzień. Jednak odwlekanie daje jedynie chwilowe poczucie odzyskania kontroli nad materią. Nawet najbardziej abstrakcyjny deadline z czasem staje się coraz bardziej realny.

Przeczytaj również: Przykłady SEO copywritingu – przekuj wiedzę w praktykę

Owa realność może przybrać formę problemów zdrowotnych. Chociażby pod postacią objawów psychosomatycznych, najczęściej o podłożu lękowym. Świadomość piętrzących się zaległości może z czasem zamienić się w stres, o którym organizm informuje w formie np. bólów głowy, klatki piersiowej czy trudności z oddychaniem (klasyczne przykłady psychosomatyzacji właśnie).

Jak podaje NFZ, jedne z najczęstszych objawów stresu to: niepokój, wzrost napięcia mięśniowego (powodujący ból okolic klatki piersiowej). Z kolei jedną z lepszych metod na neutralizowanie objawów jest m.in. odpowiednie zarządzanie czasem. W ten oto sposób wróciliśmy do prokrastynacji. W takim razie jak z nią walczyć?

NIE dla odwlekania metody na prokrastynację

Niektóre ze sposobów na to, jak pozostać na bieżąco z zadaniami, są ukryte pod pierwszym śródtytułem. Jednak, żeby zaoszczędzić na Waszym czasie, najważniejsze metody zebraliśmy poniżej.

Metody na prokrastynację pozbądźcie się dystrakcji

Czyli urządzeń, które odwracają Waszą uwagę. Już wyciszenie dźwięków telefonu powinno pomóc. Jeśli możecie sobie na to pozwolić w czasie pracy, na chwilę odłączcie się od Internetu.

Jest wiele wtyczek, które odetną Was od sieci. Sami decydujcie, jak długo ma trwać taki cyfrowy detoks i jak szeroki ma być jego zakres. Jeśli np. chcecie odciąć się od muzyki z Youtube lub tzw. shortów, blockery dają też możliwość wyboru konkretnego serwisu. Rozpraszacze odłączone. Teraz przydadzą się kartki samoprzylepne.

Metody na prokrastynację róbcie listy zadań

Trudności w skupieniu się na zadaniu to dobry grunt dla ciągłego odwlekania. Zwłaszcza jeśli postrzegacie swoje obowiązki jako system naczyń połączonych, który w pierwszej chwili może odstraszać złożonością. Dlatego do każdego etapu warto podejść, jak do odrębnego zadania.

Takie podejście nie wymaga zastosowania zaawansowanej technologii. Wystarczą popularne sticky notes. Sporządźcie listę rzeczy do zrobienia w kolejności: od najprostszego do tego, które uważacie za najbardziej wymagające.

Taka organizacja pracy daje większe szanse na skreślenia pierwszych punktów z listy, a widok osiągniętych rezultatów stanie się motywacją wykonywania kolejnych niezależnie od stopnia trudności. Upraszczając, najlepszą metodą na prokrastynację jest satysfakcja z wykonanej pracy.

Metody na prokrastynację róbcie chwile przerwy

Skoro ustaliliśmy już, że skreślanie rzeczy do zrobienia może dać satysfakcję, to zaryzykujmy tezę, że może dawać również przyjemność. Częścią każdej pracy powinna być przerwa. Zwłaszcza dziś – kiedy praca z domu jest częścią cotygodniowego rytmu.

Kilkuminutowy odpoczynek od monitora (średnio raz na godzinę) pomoże Wam nie tylko nabrać dystansu. To także okazja dla chwili przyjemności w postaci drobnej przekąski czy odsłuchania fragmentów ulubionego albumu.

Dzięki temu obowiązki nie będą się kojarzyć tylko z trudnościami, a także z przyjemniejszymi bodźcami. Jeśli uda Wam się odpowiednio wyważyć momenty pracy i odpoczynku, odwlekanie kolejnych zadań okaże się niepotrzebne.

Metody na prokrastynację podsumowanie

Na koniec – dla ułatwienia – zebraliśmy w punktach najważniejsze informacje.

  • Prokrastynacja oznacza odwlekanie zadań. Może wynikać z nadmiaru bodźców lub mieć podłoże lękowe;
  • Jeśli to możliwe, wyłączcie telefon i komunikatory, by bardziej skupić się na pracy;
  • Róbcie listy zadań. Satysfakcja ze skreślania kolejnych punktów będzie napędzać Was do działania;
  • Róbcie przerwy. Odpoczynek co kilka minut jest dobrym motywatorem do wykonania zadania.

Autor tekstu: Szczepan Rybiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *