Witajcie w czasach, w których czas odgrywa znaczącą rolę. We współczesnym świecie życie bez smartfona czy tableta wydaje się trudne, a dla niektórych wręcz niemożliwe. To tam najłatwiej sprawdzić informacje czy wyszukać odpowiedzi na aktualnie dręczące nas pytania. To również doskonały sposób, żeby przyciągnąć klientów. Powstaje więc pytanie – jak napisać treść, żeby zachęcić użytkownika do przeczytania wszystkich informacji, które mamy do przekazania? W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady mobile copywritingu.

Czym jest mobile copywriting?

Mobile copywriting to pisanie treści marketingowych na urządzenia mobilne. Trzeba tak pisać treści, by były jak najłatwiejsze w odbiorze, a także przyjemne dla oka. Treści muszą być pisane krótko, zwięźle i na temat. Nie mogą męczyć czytelnika.

Dzięki internetowi teksty musiały zostać zmodyfikowane w taki sposób, aby trafić do współczesnego odbiorcy. Treści pisane na smartfony lub tablety powinny być dostosowane do mniejszych ekranów.

Zasady mobile copywritingu

Poznajmy podstawowe zasady pisania na urządzenia mobilne.

Poznaj swojego odbiorcę

Użytkownicy smartfonów i tabletów są różni pod względem wieku, wykształcenia, zainteresowań, ale łączy ich jedno – szybko chcą uzyskać odpowiedzi na swoje pytania. Jeżeli nie znajdą interesujących ich informacji, zniechęcą się i opuszczą stronę.

Pisz krótko, zwięźle i na temat

Język, którym piszemy artykuł na urządzenia mobilne, musi być prosty i zrozumiały. W mobile copywritingu liczą się krótkie zdania. Każdy bardziej rozbudowany tekst może przyczynić się do tego, że odbiorca opuści stronę i poszuka interesujących go treści gdzie indziej.

Używaj zatem krótkich zdań i zwrotów. Tekst musi być zrozumiały i zawierać konkretne informacje. Musi też być dobrze rozplanowany, żeby użytkownik szybko odnalazł potrzebną informację. Aby zachęcić użytkownika do przeczytania artykułu, najważniejsze informacje należy umieścić na początku (zgodnie z zasadą odwróconej piramidy), a kolejne nagłówki i akapity powinny być uzupełnieniem zawartych w nim treści.

Przekazujmy konkretne informacje na dany temat. Czas współczesnego odbiorcy jest ograniczony, więc tekst powinien być napisany bardzo zwięźle. Przekazujemy klientowi tylko rzetelne informacje.

Odpowiednia struktura tekstu

Każdy tekst musi mieć tytuł – najlepiej krótki (do 75 zzs) i zawierający słowo kluczowe. Tytuł powinien podpowiadać czytelnikowi, o czym jest tekst.

Artykuł warto dzielić na tematyczne nagłówki i akapity, dzięki czemu będzie bardziej przyjazny dla czytelnika. Żeby przykuć uwagę odbiorcy i zachęcić go do czytania, stosujemy pogrubienia, wypunktowania, listy, tak żeby czytelnik mógł jak najszybciej znaleźć potrzebne informacje.

Zadawaj pytania

Aby zachęcić czytelników do zapoznania się bliżej z artykułem, zadawaj pytania i jednocześnie udzielaj na nie odpowiedzi – to sprawi, że czytelnik będzie     zainteresowany tym, co mamy do przekazania.

Czego unikać przy pisaniu tekstów na smartfony?

Decyzja o tym, czy przeczytamy dany artykuł, podejmowana jest błyskawicznie, dlatego pamiętajmy o krótkich i chwytliwych nagłówkach, które przyciągną uwagę odbiorców. Przede wszystkim artykuł pisany na tablet czy smartfon musi zawierać krótkie zdania. Unikajmy zatem zdań złożonych. Nie chcemy, żeby czytelnik się zniechęcił tekstem, czytając kilka razy jedno zdanie, by je zrozumieć i wyłonić jego sens.

Stosujmy krótkie akapity, żeby ułatwić użytkownikowi szukanie niezbędnych informacji. Główną rzeczą, której należy unikać, jest tzw. „lanie wody”, czyli pisanie nieistotnych informacji. Skupmy się na konkretach i dajmy czytelnikowi to, czego szuka.

Czy mobile copywriting będzie zawodem przyszłości?

Obserwując to, co się dzieje aktualnie na rynku, nie da się nie zauważyć, że coraz więcej osób zastępuje komputery smartfonami czy tabletami. W dzisiejszych czasach liczba osób, które szukają informacji za pomocą smartfonów lub tabletów, stale rośnie.

Mobilność, zwłaszcza wśród młodych osób, jest cechą bardzo pożądaną, ale czy w związku z tym trzeba tworzyć nowy zawód? Czy może jednak „zwyczajny” nie mobilny copywriter wystarczy? Myślę, że tak, że zawód copywritera jest na tyle uniwersalny, że osoba taka poradzi sobie z tworzeniem treści zarówno na urządzenia stacjonarne, jak i mobilne.

Autor tekstu: Katarzyna Pipczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *