Metoda TRZOS, czyli jak efektywnie planować pracę? - Seo-Arty

Elastyczność, precyzyjność, ciągłe doskonalenie – to cechy metody TRZOS.

Chcesz efektywnie planować czas pracy? Zależy ci na prostej technice, która pozwoli szybko wyznaczać zadania i określać czas potrzebny do ich wykonania? To metoda dla ciebie.

Na czym polega metoda TRZOS?

To nic innego jak zasada planowania, która koncentruje się na precyzyjnym określaniu zadań, terminów i priorytetów. Dzięki niej skutecznie zarządzamy czasem – zarówno własnej pracy, jak i zespołu, którym zarządzamy.

Rozszyfrujmy akronim, aby dowiedzieć się, jak działa zasada TRZOS.

T – terminy zadań spisać

Spisujemy listę zadań i określamy tzw. deadline na ich wykonanie.

Bierzemy pod uwagę działania z określonym terminem realizacji, na przykład ze względu na zlecenie przez organ zewnętrzny, a czas na wykonanie pozostałych szacujemy na podstawie własnego doświadczenia, umiejętności i dysponowanymi środkami.

R – ramy czasowe uwzględnić

Bierzemy pod lupę każdy punkt z listy zadań. Analizujemy je pod kątem czasu, jaki możemy poświęcić na wykonanie danej czynności.

Pamiętajmy jednak o uwzględnieniu nieprzewidzianych przypadków i pilnych obowiązków „na wczoraj” – każdemu zdarzają się takie niespodzianki. Ten element łączy się z kolejnym punktem.

Z – zaplanować rezerwy czasu

W metodzie TRZOS istotna jest elastyczność, wobec tego zaplanowanie rezerw czasu pozwoli na ogromny komfort podczas wykonywania zadania.

Tym samym nie pozwoli nam przeciągać czasu danej czynności, jesteśmy z jednej strony ograniczeni, z drugiej – mamy bezpieczny zapas.

O – ograniczyć inne działania

Priorytety – o nich tu mowa.

W pierwszej kolejności wyróżnijmy najważniejsze zadania. Chodzi o skupienie na tych najistotniejszych, a nie przyjemnych i prostych. Niektóre zadania nie wymagają szybkich działań, spokojnie możemy poświęcić im nieco mniej czasu.

S – skontrolować rezultaty

Ostatnim etapem zasady TRZOS jest monitorowanie postępów. Sprawdzamy, czy efektywnie trzymamy się ustalonego harmonogramu, dbamy o rzetelność i uczciwość. Przecież chodzi o to, żeby ułatwić sobie pracę!

Pamiętajmy także o modyfikacjach. Pierwotnie ustalony plan niekoniecznie musi obowiązywać do końca. Jeżeli tylko coś nam nie odpowiada – zmieniajmy, eksperymentujmy, przestawiajmy, aż finalnie osiągniemy nasz idealny złoty środek.

Przeczytaj również: Research – jak go zrobić i dlaczego jest ważny w pracy copywritera?

Korzyści i zalety zasady TRZOS

  • efektywne planowanie pracy
  • skupienie na realnych celach i priorytetach
  • skuteczne i przemyślane zarządzanie czasem
  • dbanie o produktywność i rzetelność.

Wchodzisz?

Podsumowanie

Ta prosta metoda pozwala na zaplanowanie między innymi jednego dnia pracy. Rozpoczynajmy dzień od określenia zadań i czasu, jaki na nie poświęcimy – to zdecydowanie ułatwi działanie.

Dzięki zasadzie TRZOS na bieżąco kontrolujemy efekty naszej pracy, możemy ją modyfikować według własnych potrzeb. Nie marnujemy czasu, wszystko chodzi jak w przysłowiowym zegarku. Ułatwiajmy sobie pracę – TRZOS jest na wyciągnięcie ręki.

Autor tekstu: Aleksandra Borówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *