Bez wątpienia, temat oszczędzania pieniędzy to bezdenna głębia. Szczególnie obecnie, gdy ceny energii, opłat i żywności szybują do góry w błyskawicznym tempie. W tym artykule, przywołamy garść skutecznych sposobów na oszczędzanie, których stosowanie nie zrujnuje Twojego portfela, a co więcej, wypracuje nawyk oszczędzania.

Kontrola i analiza wydatków sposobem na oszczędzanie

Większość osób z trudem określa na co wydaje pieniądze. Co więcej, twierdzą, że pieniądze im „uciekają”. W dużej mierze, spowodowane jest to brakiem kontroli swoich wydatków. Staraj się sporządzać miesięczne zestawienia kosztów. Stwórz kategorie wydatków: opłaty stałe, jedzenie, leki, przyjemności. Płacąc kartą, a nawet gotówką, przeanalizuj, jakie kwoty wydajesz w ciągu miesiąca na daną kategorię.

Gdy już uzyskasz bilans kosztów, będziesz w stanie określić realną kwotę, którą możesz oszczędzić w danym miesiącu. Nie musi to być duża suma. W oszczędzaniu kluczowa jest regularność. Jest to metoda małych kroków, która w pewnym momencie staje się nawykiem.

Marnowanie to nie oszczędzanie

Kolejna kwestia, bezpośrednio związana jest z jedzeniem i wieloma synonimami tego słowa. Również ta materia wymaga szeroko pojętej kontroli. Planuj posiłki i rób zakupy z listą. Wtedy faktycznie oszacujesz, jakich produktów i w jakiej ilości potrzebujesz. W tym kontekście, wpływasz również dobroczynnie na środowisko. Marnowanie jedzenia to problem rangi globalnej, zarówno o charakterze gospodarczym, jak i etycznym.

Przeczytaj także: Co to jest fake news i jak go rozpoznać?

Bezspornie, w tym miejscu należy wspomnieć o tzw. jedzeniu na mieście. Nie oznacza to, że nagle musisz zrezygnować z ulubionej knajpy czy foodtrucka. Miej na uwadze, że częste spożywanie posiłków poza domem znacząco obciąża Twój budżet. A nierzadko powodem takiego działania jest zwyczajne lenistwo.

Promocje, okazje i wyprzedaże to nie sposób na oszczędzanie

Pozornie, dla większości powyższe słowa to synonim oszczędzania. Trudno się z tym nie zgodzić, gdy bilbordy i reklamy krzyczą o wieloprocentowej obniżce cen. Jednak warto zastanowić się, czy dana oferta jest kierowana bezpośrednio do nas. Rozważ, czy na pewno potrzebujesz danego produktu i czy go wykorzystasz. Nie szukaj oszczędności „na siłę”, nie kupuj czegoś tylko dlatego, że jest tanie. Zaopatrz się w produkt lub skorzystaj z usługi, które spełniają Twoje potrzeby i oczekiwania.

Przekornie, nie oszczędzaj na dobrych i wartościowych produktach. Zapamiętaj jednak, że dobrych i wartościowych nie zawsze oznacza najdroższych. W rezultacie, przed zakupem lub skorzystaniem z usługi, warto zrobić pewien research.

Sposoby na oszczędzanie, ale nie odmawianie

Reasumując, wdrożenie nawyku oszczędzania niesie ze sobą dalekowzroczne skutki. Jest to proces, który zaowocuje zależnie od naszego zaangażowania. Oszczędzanie nie oznacza odmawiania sobie wszystkiego. To racjonalne gospodarowanie pieniędzmi, odkładanie ich nie tylko na tzw. czarną godzinę, ale także na większe wydatki.

Autor tekstu: Patrycja Majewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *