Tak zwana praca za biurkiem potrafi być równie męcząca co praca fizyczna, a plecy nieraz bolą tak samo mocno po całym dniu klepania w klawiaturę, jak i kopania w ziemi. Jednak są możliwości walki z tym bólem. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak dobrać fotel do pracy biurowej, tak żebyś mógł chodzić z dumnie wyprostowanymi plecami.
Jak wybór dobrego fotela do pracy wpłynie na Twoje zdrowie?
Standardowy dzień pracy człowieka to około 8 godzin. Pomijając kilka przerw, dalej bardzo dużą część doby spędzamy w pozycji siedzącej, która przy złym doborze siedziska może być katastrofalna w skutkach. Ból kręgosłupa może stać się nieuniknioną częścią pracy, a ciągłe zażywanie tabletek nie pozbędzie się problemu. Dlatego tak bardzo ważny jest dobry i świadomy wybór fotela do pracy biurowej. Nawet kosztem ceny. Warto zainwestować w dobre miejsce pracy, a nie w wizyty u lekarza.
Czy dobry fotel do pracy przy komputerze musi być drogi?
Nie da się ukryć, że pieniądze to dla większości osób duży czynnik wpływający na to, czy kupimy dany produkt czy nie. Jednak komfort naszych pleców wynagrodzi nam te kilka dodatkowo wydanych złotych. Najtańsze krzesła obrotowe można dostać od około stu do dwustu złotych. Nie będą one zbyt dużo różniły się od zwykłych krzeseł do stołu i często jedynym dodatkiem stanie się to, że będzie możliwość „pobujania się” w trakcie pracy. Dlatego przy kupnie fotela do pracy powinniśmy przede wszystkim kierować się jego ergonomią i przystosowaniem do naszej sylwetki.
Przeczytaj również: Jak urządzić pokój do pracy? Aranżacja gabinetu w domu
Wysokość fotela, a nasz wzrost
Nasz fotel powinien być ustawiony tak, aby nogi spokojnie spoczywały nam na podłodze. W przeciwnym razie szybko odczuwalny będzie dyskomfort i po krótkim czasie nasze kończyny zaczną nam drętwieć.
Siedzisko fotela do pracy biurowej
Podstawa fotela powinna pokrywać się mniej więcej z ⅔ naszych ud. Powinno być również wystarczająco miękkie, ale musimy pamiętać, że to nie jest kanapa i nie możemy wpaść w nie, jakbyśmy mieli się położyć.
Oparcie dla naszych pleców
Oparcie to najważniejszy element krzesła i musi być dobrze wyprofilowane. Powinno być podobne do kształtu zdrowych pleców, czyli mieć zaokrąglenia układające się w literę „S”. Dzięki temu nasz kręgosłup będzie odciążony i nie będziemy się garbić.
Zalety korzystania z dobrego fotela do pracy biurowej
Ból kręgosłupa to niejedyna niedogodność, którą może wywołać złe krzesło w pracy. Zaopatrując się w dobry fotel, zaoszczędzamy sobie również frustracji i złego samopoczucia, które będzie wywołane wielogodzinnym dyskomfortem. Pozbywamy się także problemu z garbieniem się i poważnych dolegliwości kręgosłupa.
Wniosek
Aby uniknąć wielu problemów z kręgosłupem, trzeba posiadać dobry fotel. Po zastosowaniu kilku wskazówek z tego artykułu, które pomogą Ci wybrać idealne krzesło pod twoją postawę, początkowa inwestycja zwróci się w postaci zdrowych pleców.
Autor tekstu: Karol Adamczyk