Przedsiębiorcy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że posiadanie strony internetowej to nie wszystko. Konkurencja w sieci jest ogromna. Aby dotrzeć do potencjalnego klienta i przekonać go do swojej marki, konieczne jest odpowiadanie na potrzeby odbiorcy poprzez wartościowe treści. Oczywiście trzeba być również widocznym w świecie online, stale dbać o wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Wraz ze wzrostem znaczenia wartościowych treści w Internecie, powstał nowy zawód –  content manager. Kim jest osoba pracująca na tym stanowisku? Czym się zajmuje i jakie musi posiadać kwalifikacje? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Kim jest content manager?

Opracowanie, wdrażanie i nadzorowanie strategii content marketingowej, czyli treści, które mają za zadanie dotrzeć do potencjalnych klientów to główne zadania content managera. Jego działania mają na celu uzyskanie biznesowych rezultatów. Do standardowych obowiązków należy tworzenie artykułów, postów, materiałów reklamowych, dbanie o najwyższą jakość i poprawność językową przygotowywanych tekstów. Jego rolą jest też dopasowanie treści do grupy docelowej. Content manager dba o to, aby wszystko, co jest publikowane przez daną markę, było spójne i zgodne z planowanymi działania marketingowymi.

Obowiązki

Praca jako content manager jest bardzo różnorodna. Osoba zajmująca się tą profesją ma kontakt z firmami z różnych branży, musi stale poszukiwać nowych informacji i poszerzać swoją wiedzę. Powinna znać aktualne trendy.

Obowiązki na tym stanowisku różnią się w zależności od wielkości i rodzaju przedsiębiorstwa. Jednak w każdym przypadku wspierają proces sprzedaży poprzez wartościowe treści. Profesjonalny content manager wie, że „lekkie pióro” i piękne słowa nie wystarczą. Trzeba dodać do tego solidną dawkę wiedzy marketingowej.

Często zdarza się, że content manager pracuje w zespole, posiada własną grupę do tworzenia tekstów złożoną z copywriterów, którą wspiera swoimi kompetencjami w codziennej pracy. Istotna jest też sprawna współpraca z grafikami, aby teksty były spójne z obrazem.

Kluczowe umiejętności

Kogo poszukuje się na stanowisko content managera? Jakie należy spełnić warunki i czym się wyróżniać? Na pewno trzeba wykazać się kreatywnością i wielozadaniowością. Konieczne są umiejętności edytorskie i copywriterskie oraz komunikatywność i zdolność zarządzania własnym czasem. Na co konkretnie należy zwrócić uwagę? Wymienimy kilka kluczowych kompetencji content managera.

1.    ,,Lekkie pióro”

Zawód ten związany jest z pracą nad słowem pisanym.  Content manager potrafi zjednać sobie odbiorców poprzez merytoryczne, interesujące, angażujące treści.  Do jego zadań zazwyczaj należy samodzielne obmyślanie strategii publikacji. Niezbędna jest też oczywiście znajomość języka, zasad ortografii, interpunkcji oraz różnych stylów pisania dopasowanych do grupy docelowej.

2.    Znajomość social mediów

Profesjonalista stale śledzi aktualne trendy, pogłębia relacje oraz poprawia komunikację z czytelnikami poprzez media społecznościowe.

3.    Umiejętności analityczne

Praca content managera polega na dogłębnym research. Niezbędna jest więc zdolność do szybkiej analizy danych i łączenia faktów.

4.    Umiejętności techniczne

Aby nie tracić czasu na aspekty techniczne i skupić się w pełni na pisaniu i strategii, przydatna jest znajomość edytora tekstu, systemów CMS oraz HTML.

5.    Znajomość narzędzi analitycznych

Treści tworzone przez content managera mają być skuteczne. Aby sprawdzić ten aspekt, warto znać narzędzia analityczne m.in. Google Analytics, oraz aplikacje mierzące zasięgi oraz reakcje odbiorców. Analizując pozyskane dane, można stworzyć jeszcze bardziej skuteczne strategie.

6.    Podstawy SEO

Content manager dopasowuje treści do konkretnej grupy odbiorców, spełnia określone cele marketingowe oraz sprawnie dobiera i naturalnie umieszcza słowa i frazy kluczowe w tekstach.

Ścieżka edukacyjna content managera

Aby objąć pracę na tym stanowisku, nie jest wymagane ukończenie konkretnego kierunku studiów. Liczy się przede wszystkim wiedza i szeroki wachlarz umiejętności. Jednak jest kilka kierunków, które przygotowują do tego zawodu, m.in. Komunikacja wizerunkowa, Mediaworking, Media społecznościowe w zarządzaniu. Nie istnieje jednak sztywna ścieżka edukacyjna prowadząca do tej profesji. Należy stale poszerzać swoją wiedzę, odwiedzać blogi, czytać książki, zbierać doświadczenie i wyciągać wnioski. Content manager to osoba, która dużo szuka, czyta i pisze.

Zarobki

Na wysokość wynagrodzenia content managera bez wątpienia wpływa wiele czynników. Przede wszystkim doświadczenie i posiadane kompetencje, co przekłada się na skuteczność. Ponadto są możliwe różne formy zatrudnienia. Możemy pracować więc na etacie, zleceniu czy zamówieniu. Zarobki zależą również od rodzaju branży, budżetu przeznaczonego na marketing, wielkości projektu, a także regionu kraju. Przeważnie jest to przedział 3500 zł do 5000 zł na rękę. Jednak są firmy, które są w stanie zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Content manager – podsumowanie

Podsumowując, content manager tworzy treści, które realizują określone cele. Jego działania przekładają się jednak na wyniki biznesowe danej firmy: poprawiają widoczność w Internecie, generują ruch na stronie, zwiększają liczbę potencjalnych klientów, budują wizerunek marki. Praca na tym stanowisku z pewnością wymaga szeregu kompetencji, stałej, wnikliwej analizy rynku, umiejętności szybkiego uczenia się, spostrzegawczości i kreatywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *