Praktyczne biuro w niewielkim pokoju może przynieść wiele korzyści, a także nie wymaga kosztownej pomocy fachowca. Sprawdź i przekonaj się, na czym polega nowatorska aranżacja cloffice, która doskonale pasuje do niemal każdego zakamarka.
Cloffice w domowej scenerii – minimalizm konstrukcji na dogodnych warunkach
Kameralne stanowisko pracy to dla wielu domowników nie lada gratka, o czym może przekonać się posiadacz maleńkiego mieszkania. Jeśli Twoja przestrzeń ogranicza swobodne korzystanie z biurka, możesz jednak temu zapobiec. Niezawodna specyfika cloffice (closet + office) pozwala wykorzystać bogatą garść przedmiotów, służących do efektywnego wyposażenia korytarza, kuchni bądź salonu.
Przeczytaj także: Jak urządzić pokój do pracy? Aranżacja gabinetu w domu
Termin ten w praktyce oznacza „biuro wbudowane w szafę”, a jego unikalny charakter łączy w sobie łatwy montaż i oszczędne zaopatrzenie. Rozwiązanie to zakłada maksymalne wykorzystanie pokoju o charakterze biura, do którego nie musisz wydzielać dodatkowej przestrzeni do pracy. Możesz więc stworzyć je za pomocą używanych mebli, najlepiej garderoby, szafy czy schowka.
Ciekawym pomysłem jest instalacja ruchomego blatu, który posłuży jako biurko do powieszenia na ścianie (ang. floating desk). Możesz też z łatwością skorzystać ze stojaków, tworzących gotowe zestawy z wbudowaną półką bądź szufladą. Pamiętaj, że to do Ciebie należy decyzja o tym, co i gdzie zamontujesz. Nie istnieje jednak ponadczasowe panaceum na cloffice, którego problemem może być nietypowy układ wnętrz bądź ograniczony metraż.
Cloffice jako domowy zamiennik gabinetu – o czym warto pamiętać?
Organizując własną przestrzeń do pracy, spróbuj maksymalnie wykorzystać nie tylko meble, ale też mobilne akcesoria i roboczy sprzęt. Jeśli myślisz o założeniu cloffice, zapewne nie posiadasz wolnego pokoju w roli domowego biura (tzw. home office). Problem ten dotyczy wielu współczesnych mieszkań o niewielkiej powierzchni (30-40 m²), utrudniającej sprawne korzystanie z masywnych regałów i rozłożystych szuflad.
Nie oznacza to jednak braku możliwości stworzenia zakątka, który stanie się mini-gabinetem urzędnika lub biblioteczką pisarza. Jeśli na bieżąco korzystasz z kilku biurowych drobiazgów (np. organizer, pojemnik, tacka), umieść je w ustronnym miejscu z dostępem do płaskiego oparcia. Często zdarza się, że na stosunkowo małej powierzchni leży kilka wolnych zakątków (m.in. na podłodze, we wnęce), które mogą służyć zdalnym półkom lub regałom na kółkach.
Każde stanowisko pracy nie może obejść się bez bezpiecznego i wydajnego oświetlenia. Projektując cloffice, najlepiej wybierz produkty o niskim poborze energii, do których zalicza się kinkiet, taśma LED lub ekologiczna lampa. Pamiętaj, że praca przy niewłaściwych parametrach światła wywołuje ból głowy, osłabia koncentrację, a nawet stale pogarsza wzrok.
Każdy metr na wagę złota – czy domowe cloffice wymaga projektanta?
Organizacja domowej przestrzeni zależy od unikalnego pomysłu aranżacji, a także rozsądnego doboru mebli i akcesoriów. Cloffice z łatwością urządzisz samodzielnie, gdyż nie wymaga remontu, a także opiera się na technicznych warunkach pokoju. Przed przystąpieniem do działania, wybierz najbardziej optymalne miejsce i sprawdź, czy w pobliżu nie ma już żadnej wolnej powierzchni.
Kiedy jednak wahasz się w kwestii jakości wyposażenia bądź masz kilka koncepcji kreacji, skorzystaj z pomocy projektanta wnętrz. Doświadczenie i wiedza eksperta mogą przydać się wtedy, gdy Twoje pomieszczenie pełne jest przeróżnych dodatków lub posiada nieparzysty przekrój (np. koło, trójkąt). Tylko funkcjonalna i spójna konstrukcja zapewnia optymalne warunki do pracy, a Ty cieszysz się większą swobodą każdej wykonanej aktywności.
Autor tekstu: Adrian Kucharski